Aydınlatma Terimleri

Watt : Dünya genelinde aydınlatma güç birimi olarak kabul edilmiştir.1 Volt elektrik potansiyeli farkı 1 Amperlik akım geçişinde ortaya çıkan elektriksel güce 1 Watt diyoruz.

 

Lümen (Işık Akısı) : Işık kaynağından oluşan normal bir göz ile görülen aydınlatma ürününün her yöne yaydığı ışık miktarını veya ışık gücünü ifade etmektedir.Lümen değeri ölçümü aydınlatma labaratuarlarında entegre küre ile ölçülmektedir.Bu entegre küre ile ışık akısı yani lümeni ölçümleyerek kullanıcılara doğru değeri vermektedir.

 

Lux : Aydınlatma ürünlerinin parlaklığını ifade eder.Ayrıca metre kare başına düşen lümen değerine eşittir.Bir alana çarpan, yüzeyden geçen ışığın parlaklığı olarakta tanımlanır.Buna göre lux değerini bulmamızın en kolay yolu; 1 lux = 1 lümen/metrekare’dir.

 

Candela : Bir aydınlatma ürününün ışığa verdiği açı yönüdür.Belirli bir açıya doğru ışınma şiddeti birimine candela adı verilir ve bir ışık şiddeti birimidir.

 

Parıltı : Bir ışık kaynağının belirli bir bölgeye yaymış olduğu ışık şiddeti miktarıdır.Bir bölgenin ışık şiddeti yoğunluğunu gösteren birimdir.

 

Derece (Işık Açısı) : Bir ışık kaynağının yayacağı ışık açısına verilen birimdir.Bir ürüne, nesneye veya alana yayılan açı birimidir.

 

Kelvin (Işık Rengi) : Işık kaynaklarının rengini belirleyen tanımdır.Genellikle 3000(sarı)-4000(gün ışığı)-6500(beyaz) kelvin olarak üretilen ışık kaynakları isteğe göre RGB veya çeşitli renklere de ayarlanabilir.

 

Kısaltmalar :

Watt : W

Lümen : lm

Lux : lux veya lx

Candela : cd

Pırıltı : Nit

Kelvin : K