Parafudr Nedir?

Parafudrun ne işe yarar kısaca anlatırsak, yıldırımdan oluşan aşırı gerilimin parafudr sayesinde toprağa iletilmesidir.Pano başına takıldığında panodaki tüm malzemeleri korur ve aşırı gerilimden oluşabilecek arızaları engeller.Parafudr, iletken görevi görerek akımı toprağa geçirerek nötürler.

 

Parafudrlar; yüksek gerilim, orta gerilim ve alçak gerilim olarak üç farklı tipte üretilmektedir.Parafudrları B, C ve D sınıfı olarak üretilmektedir.

 

B sınıfı parafudr, panolarda sayaçtan önce kullanılır ve hassasiyeti düşük bir parafudrdur.Aşırı akım kapasitesi en yüksek olan sınıftır.2,5KV’tan küçük olan 50kA akımı çok rahat bir şekilde deşarj eder.

 

C sınıfı parafudr , B sınıfının iletemediği daha hassaf akımları deşarj eder.1,5KV’tan küçük olan 20kA akımı çok rahat bir şekilde deşarj eder.

 

D sınıfı parafudr , B ve C sınıfından daha fazla hassaslık göstererek genellikle elektonik ürünlerin aşırı akım korumaları için kullanılır.1KV’tan küçük olan 6kA akımı çok rahat bir şekilde deşarj eder.

 

Parafudr sisteme paralel şekilde bağlanır.Panodaki diğer ürünlerin faz çıkışından paralel şekilde parafudrun fazına giriş yapılır.En son parafudr toprak girişinden  topraklama hattına çıkış yapılır.